Yangın Algılama Sistemleri

Hiber-Güvenlik-Yangın-İhbar-Sistemleri

Proje ihtiyacına ve bölgenin yapısına göre kullanılan “Yangın Alarm Sistemleri” genel olarak insanların yoğun olduğu kapalı binalarda, üretim tesislerinde, depolarda, çok katlı binalarda, alışveriş ve iş merkezlerinde kullanılabilir. Çeşitli dedektörler (ısı, gaz, duman vb) vasıtası ile, oluşabilecek herhangi bir yangın durumunu, mevcut alarm sistemini kullanarak yetkililere erken ihbar edilmesini sağlayıp en kısa süre içerisinde olaya müdahale imkanı sağlar.

Yangın Algılama Sistemleri

Geleneksel ve adreslenebilir, yangın alarm sistemleri iki ana tipi vardır.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Kontrol paneli ve bir final ile biten kablo hat çıkışı genellikle (hat sonu) bileşeni, bir direnç. Dedektörler ve manuel arama noktaları kablo hattı boyunca bağlanır. Bu şekilde örgütlenen hatları geleneksel alanlar (konvansiyonel bölgeleri) denir.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Çeşitli cihazlara bağlayan kablo hattı, kontrol panelinden başlamak ve ona dönün. Adreslenebilir sistemlerin Hatları daire veya döngüler (optik döngüler) denir. Bu çizgiler bu sistemlerin ana avantajı, sahip tek bir adres, üzerine monte her bir devre cihazın tam tanımlama izin verir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemlerine göre adreslenebilir avantajları:

  • Doğru izleme ve aktif cihazın tek tek adresi nedeniyle yangın konumlandırma olanağı
  • Bilgi hareketi iki yönlüdür. Kontrol panelinden alarm/cihazları ve tersi sinyal için. Böyle sürekli aygıt durumu takibi gibi diğer yararları arasında, bu yapının geleneksel sistemlerin aksine, kablo arızası durumunda yetenek çalışmaya devam eder
  • Geleneksel sistemlerden farklı olarak kordun daha küçük ve en uygun uzunlukta, kullanan bir sistem oluşturmak için gerekli kabloların uzunluğunu azaltmak sağlar
  • Sistemde meydana gelen adresli cihazlar ve olayların durumuyla ilgili bilgileri saklayın
  • Konvansiyonel cihazlarda kullanılan edilebilen, grubuna yapı pedler izin – ek modüllerinin uygulama tarafından adresli olduğu ve her ikisi de kablo kaydedilir olduğu

Eğer yangın alarm cihazları bilgilerin çok daha büyük miktarlarda almak için izin yangın alarm sistemleri, akıllı denir. Onlar cihazların değerleri önemli ölçüde yanlış yataklar azaltmaya yardımcı olur orada belirlenen algoritmaları ile uyumlu bir mikroişlemci kontrol paneli tarafından işlenir hangi adresli sistemler özel bir türüdür. Analog dedektörlerin değerler olabilir: normal, gerekli bakım, hasar, ön alarm, alarm, vs. Akıllı sistemler dikkate sinyal özellikleri maksimum sayıda (enerji, genlik, hız değişikliği, vs) alınarak, birden fazla sinyaller aynı anda ve sürekli işleme imkanı var.

Yangın ve binada insanların tahliye yeri kolaylaştırmak için önemli bir yöntem imar edilir. Belli alanlarda hatları (konvansiyonel veya adreslenebilir) aygıtların gruplama oluşur ve alt bölgelerinin uygun bir dizi sitenin ayırımını sağlar. Bölgeleri tahliye amaç için ayrı bir yangın bölmeleri (sınırlı ateşe dayanıklı yapılara sahip yapı parçalarının) ayrılabilir gerekir. Alanlarda bir dizi üzerinden sitesinde bölen olarak, yangın daha hızlı ve kolayca tespit edilir. Sistemdeki bir zon aktivasyonu kontrol panelinde ve LED göstergeleri ile ışık işaretleri ile belirtilebilir. Bu tür zeminler, kaçış yolları, merdiven gibi faktörler bölge yapılandırma sürecinde dikkate alınması gerekmektedir.

Konvansiyonel sistemlerde, bölgenin bir birim aktivasyonu tam yeri / aygıt göstermeden, bütün bölge etkinleştirmek için kontrol panelinde bir göstergesidir. Bu nedenle, sistemin bu tip ayrı yerlerde düzenlenmiş olması el dedektörleri ve otomatik dedektörler önerilir. Genellikle bu sistemlerde alan kapsamında bir satır yüklü cihaz sayısını maç. Bu bir bölge üzerinde 32′den fazla aygıtları yüklemek için tavsiye edilmez – maksimum koruma alanı ile ilgili kısıtlamalar ve böylece bir veya daha fazla dedektörleri yetmezliği önemli ölçüde tüm sistemin performansını etkilemez.