Akıllı Geçiş Turnike Sistemi

Hiber-Güvenlik-Turnike-Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Tek kapıya hükmeden bağımsız kart okuyucularından binlerce kapıya kadar kontrol sağlayan bilgisayar bağlantılı cihazlar, proximity (yaklaşım tipi) okuyucular sayesinde kolay kullanım imkanı ve güvenlik sağlar. Geçiş kontrol sistemleri ile personel devam kontrolü,ziyaretçi,araç giriş-çıkış kontrolü ve otopark otomasyonu ihtiyaçlarına cevap verir.

Sistem

  • Kontrol Paneli
  • Kart Okuyucular (Reader)
  • Proximty Kartlar

Yan Ürünler

  • Elektrikli Kilit Karşılıklar
  • Elektromanyetik Kapı Tutucular
  • Turnikeler
  • Bariyer

Personel Devam Kontrol Sistemi

Personel Devam Kontrol Sistemleri (PDKS); personele dağıtılan kimlik kartları – Parmak izi veya yüz şekilleri  kullanılarak, belirli yerlere yerleştirilen okuyucu terminaller aracılığı ile, işletmelerde personel giriş – çıkış saatlerinin dijital ortamda kaydedilerek hataya ve unutmaya yer vermeden personelin belirli bir dönem içerisinde kaç gün ve kaç saat çalıştığını; izin, geç gelme, erken gitme ve gelmeme gibi kayıp zamanlarını belirleyen, verimliğin anahtarı çağdaş sistemlerdir. PDKS, bordroya esas puantajın ve devam kontrole ilişkin çok çeşitli raporların elde edilmesini sağlar…

PDKS sayesinde bordro hazırlanırken insan faktöründen kaynaklanan hatalar en aza indirilir. Ayrıca elde edilen bu raporlar işletmelerin üst yönetimine ışık tutarak geleceğe yönelik daha sağlıklı kararlar alınmasına yardımcı olur. El ile hesaplama yapan işletmelerde kayıp zaman ve insan hatası faktörlerinden dolayı işletmelerin ekonomilerine verilen zararların önüne geçmesinin yanı sıra, PDKS sistemleri; işletmeye personel takibinde disiplin ve çağdaşlık getirmektedir. Personel maliyetlerini ve personel çalışma saatlerini kontrol edebilen işletme, rekabetin çok yoğun yaşandığı pazarlarda daha etkili olabilme şansını da yakalayabilmektedir.

Sistem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Personel giriş – çıkışının yapıldığı noktada duvara veya bir turnike üzerine kart okuyucu veya terminalin montajı yapılır. Çalışan personellere sistem kartlı ise firmanın logosunu içeren kredi kartı ebadında personel kartları verilir. Bu kartlar seri numaralı olabileceği gibi, kartı kullanan kişinin kimlik bilgilerini de içerebilecek şekilde de olabilir. Sistem biometrik ise parmak izleri veya yüzleri tanıtılır. İşletmede kullanılan herhangi bir bilgisayara veya server’a firmamız tarafından geliştirilmiş Fabrika-Lite veya Fabrika-Pro yazılımı yüklenir. İşletmenin mesai saatlerine, cezai kesintilerine, departmanlarına vb. özel yapılarına göre program parametreleri düzenlenir ve eğitimi alan kullanıcıya parametrelerin değişmesi gerektiğinde değiştirebilmesi için ve günlük kullanım ile ilgili gerekli eğitim verilir. İlk kurulum sonrası 30 gün içerisinde ikinci eğitim verilir; bu eğitim ile personelin tam anlamıyla programa hakim hale gelmesi için gerekli tüm detaylar aktarılır. Bu eğitime puantaj eğitimi denmektedir.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Personel girişte ve çıkışta proximity kart okuyucu terminalden kartını okutarak veya parmak izi okuyucu terminale parmağını basarak geçişini yapar. Bilgiler okuyucu terminalin hafızasında depolanır. Depolanan giriş çıkış kayıtları istenildiği an pdks programına aktarılır ve pdks programı aracılığıyla takibi yapılır.

Artık kullanıcı istediği raporları (Geç gelenler, erken çıkanlar, fazla mesaiye kalanlar, devamsızlar vb.) alabilir. İstenirse bu sistem personelin normal ve fazla mesailerini de hesaplayarak ay sonu bordro yazılımına uygun verileri hazırlayarak, bordro işlemini minumum süreye indirgenmesini sağlar.

Bekçi Tur Sistemleri

Hiber Güvenlik Sistemleri; Bekçi Tur Kontrol sistemi  güvenliği sağlamakla sorumlu kişilerin görevlerini tam olarak yapıp yapmadıklarını bilgisayar ortamında denetleyen sistemdir. Tamamen paslanmaz çelik TOM Kalem Okuyucu ,ve kontrol noktalarına yerleşirilmiş TOM lar sayesinde denetim tam olarak sağlanır. Kontrol Noktalarına yerleştirilen TOMlara, TOM Kalem ile bir anlık dokunma, hangi güvenlik görevlisinin, hangi tarih ve saatte nereyi kontrol ettiğini kayıtlamak için yeterlidir. Gece boyu yapılan kontroller TOM Kalem içinde toplanır ve gün bitiminde haberleşme yuvası ile bilgisayara aktarılır. Sistemle verilen özel bilgisayar yazılımı ile ayrıntılı raporlar alınır ve denetim tam olarak sağlanmış olur.

Bekçi Tur Kontrol Sistemi Nasıl Kullanılır?

Güvenlik görevlisi turlamaya başlamadan once kendisine verilmiş olan Anahtarlık kimlik TOM’u ile TOM Kalem’e dokunur. Böylelikle hangi güvenlik görevlisinin hangi tarih ve saatte tura başladığı TOM kalem’in hafızasına kaydolmuş olur. Güvenlik görevlisi, daha sonra kontrol etmekle yükümlü olduğu bölgeleri dolaşır. Bu bölgelere yerleştirilmiş Kontrol Noktası TOMlarına TOM Kalem ile dokunarak yapmış olduğu işlemi kayıt altına alır. Eğer Güvenlik görevlisi sıradışı bir olayla karşılaşırsa daha önceden tanımlanmış olan Vukuat kartındaki TOM’a dokunarak bu durumu da kayıt altına alır. Tur ve kontrol işini  tamamlayan görevli , TOM Kalemi diğer görevliye verir.  O da bir önceki gibi kendisini TOM Kalem’e tanıtarak kontrol işlemlerini tamamlar.Böylece gece boyunca elden ele dolaşan TOM Kalemin hafızasına yapılan tüm işlemler kaydedilmiş olur. Gün bitiminde TOM Kalem, yapılan işlemleri kontrol edecek yetkiliye teslim edilir. Yetkili kişi, özel bilgisayar yazılımını çalıştırarak TOM Kalemi bilgisayara bağlı Bağlantı yuvasına bırakır ve hafızadaki tüm bilgileri aktarır. Böylelikle kimlerin nereleri dolaştığına ya da dolaşmadığına dair ayrıntılı ve özet raporlar alınabildiği gibi, yapılacak belli tanımlamalarla kısa sürede özet vukuat raporları da alınabilir.

Tom Kalem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tamamen paslanmaz dış çelik gövde ve iç gövdeden oluşan ve bu nedenle çok sağlam bir yapıya sahip olan TOM Kalem, sistemin ana parçasını oluşturmaktadır. 3 Voltluk Lithium pille çalışan TOM Kalem’in pili, hiç değiştirilmeden yaklaşık 120.000 ( 1 yıl ) okuma yapmaktadır. Kullanım süresi ve alınan kayıt sayısı bilgisayar yazılımı ile sürekli kontrol edilebilmektedir. Uzun sure kullanım sonunda gerek bilgisayardan gerekse TOM Kalem’den alınan “Pil Zayıf” ikazları ise kontrollerin aksamasını engeller.

Gece boyunca yapılan tüm kontrollerin saklandığı yüksek kayıt kapasiteli hafızası sayesinde TOM Kalem ile ,toplam 2700 güvenlik görevlisi ve kontrol Noktası bir kerede kontrol edilebilir. Kullanımı hiç bir özel bilgi ve beceri gerektirmeyen TOM Kalem, kontrol işlemi tamamlandığında ışıklı ve sesli “kayıt alındı” uyarısı vererek olası tüm kullanım hatalarını da engeller.

Sağlam gövdesi sayesinde düşmeye ve darbeye dayanıklı olan TOM Kalem ayrıca su sızdırmayan yapıya sahiptir. Bununla birlikte özel üretim teknolojisi sayesinde su içinde bile çalışabilmesi her türlü kötü dış koşullarda 24 saat çalışmasını garantilemektedir

Her türlü yüzeye kolayca monte edilebilen TOM’lar sistem içinde Plastik anahtarlıklara (Anahtarlık TOM), paslanmaz çelik plakalara (Kontrol Noktası TOM’u) ve PVC kartlara (Vukuat TOM’ları) monte edilmiş olarak kullanılmaktadır. Tamamen paslanmaz çelikten oluşan, 16 mm çapında ve 5 mm kalınlığında saat pili şeklinde elektronik çiplerdir. Her birinin üzerinde 64 bitlik (18 bin katrilyon) lazerle kazınmış ve değiştirilemez seri numaraları (şifreleri) olan TOM’ların taklit edilmesi imkansızdır. Bu bağlamda son derece güvenilir olan TOM’lar paslanmaz çelik gövdeleri ile de su, güneş, manyetik alan kir, yağ, pas vb. gibi kötü koşullardan asla etkilenmezler.

Bekçi Tur Kontrol Noktası TOM’ları

Bekçi Tur Kontrol Noktası TOM’ları: Güvenlik görevlilerinin dolaşmakla yükümlü olduğu bölgelere yerleştirilen TOM’lardır. Paslanmaz çelik plakalardan oluşan ve dış darbelere karşı koruma ağzı olan Kontrol Noktası TOM’ları anahtarlık kimlik TOM’ların da olduğu gibi ilgili bölgelere monte edilmeden önce bilgisayarda tanıtılır (1.Kapı, 2, Depo, 3 Ambar vb.) Böylece dolaşılıp kontrolü yapılan bölge isimlerinin de raporlarda çıkması sağlanmış olur.

Bekçi Tur Bağlantı Yuvası

İşletme içinde her türlü bilgisayara takılabilen Bekçi Tur Bağlantı Yuvası ile TOM Kalem’in hafızasında bulunan tüm kayıtlar bilgisayara aktarılıp raporlanabilir. Bunun için bilgisayar programının çalıştırılması ve Bekçi TOM Kalem’in yuva içine bırakılarak [Enter] tuşuna basılması yeterlidir. Sistemin diğer tüm elemanları gibi paslanmaz çelik gövdeden oluşan Bağlantı Yuvası zarif görünümüyle masa üstünde güzel bir aksesuar oluşturmaktadır.